תוכניות מתאר מחייבות הקובעות את ייעדו הקרקע בשטח המוניציפלי קיימות בכל עיר. תכניות אלה נקראות בשם תב"ע (תכנית בנין עיר) וכל בנייה בשטח המוניציפלי חייבת להיות בהתאמה לתכנית זו, בהתאם לייעוד הקרקע המוגדר בתכנית (מגורים, פארקים, תעשייה, מסחר או חקלאות), ובהתאם להגדרות שונות המופיעות בתכנית מבחינת צפיפות השטח, תנאי הבנייה מותרים ועוד. לפעמים, למרות התב"ע, יזמים רוצים לבנות בשטח משהו אחר.

האם אפשר לשנות תכנית בנין עיר?


לא תמיד ניתן לשנות תב"ע, ובכל מקרה השינוי חייב להיות מאושר על ידי הועדה המקומית או הועדה המחוזית לתכנון ובנייה, בהתאם לשינוי הנדרש. ליזמים מומלץ לבדוק את ייעוד השטח לפני רכישתו ובכל מקרה להיעזר באנשי מקצוע כמו אדריכלים ומעצבי פנים העוסקים גם בתוכניות בניין עיר, כיוון ששינוי תב"ע הוא תהליך מורכב הדורש הבנה וידע בתחום.

בקשות לשינוי התכנית


בקשות השינוי בתכנית  בניין העיר הפשוטות והנפוצות ביותר הן בקשות להיתרים לתוספות בנייה כמו מרפסות, הוספת קומה, הוספת מקומות חנייה וכו'. שינוי נוסף ונדיר יחסית הוא שינוי קווי המבנה בתוך השטח. בקשות שינוי אלה אינן שכיחות אך הן עדיין פשוטות יחסית. המקרים המורכבים ביותר לבקשות שינוי תב"ע כוללים שינויים בייעוד הקרקע, כמו במקרים בהם יזם מעוניין להוסיף מרכז מסחרי בתוך שטח מגורים.

בדיקת הבקשה


בכל מקרה בו מוגשת בקשה לשינוי התב"ע היא חייבת להיות מוגשת בהתאם לנוהל מב"את, שהוא הנוהל הארצי האחיד לבקשות מסוג זה. בקשות לשינוי תב"ע עוברות בחינה מדוקדקת בועדה המקומית לתכנון ובנייה ובמידת הצורך, בהתאם למורכבות הבקשה ואופייה, הן מועברות לועדה המחוזית להחלטה סופית. לועדה המחוזית ניתן גם להגיש ערעור על החלטת הועדה המקומית במידה ואתם סבורים שההחלטה לא התקבלה בתום לב או שנפל בה פגם כלשהו. כדי להגדיל את הסיכוי שלכם לקבל את האישור המיוחל לשינוי תכנית בנין עיר מומלץ להיעזר באדריכל מנוסה בהגשת אישורי תב"ע בכלל ובהגשת בקשות לשינוי תב"ע בפרט. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *